Internetové recenze jsou dost často považovány za dost nedůvěryhodný podklad. Přeci jen je pravda, že je internet médiem s minimální regulací a anonymita mnohým dávat možnost vkládat nepříznivé nebo smyšlené hodnocení podniků říká Martina ze společnosti 123jobs Media. Proto na našem hodnotícím portálu Aplikant.cz dbáme na dodržování Desatera hodnotila, kdy se hodnotitel zavazuje poskytovat ostatním uživatelům pravdivé informace.
Není to ale pravda u každé společnosti, která se o hodnocení společností stará. Celá řada služeb a firem, které nabízejí hodnocení společností a produktů, má možnosti regulovat nedůvěryhodné zdroje reakcí a recenzí na společnosti či produkty.
Výborná ochrana proti robotům
Pro inteligentní skripty, zvané roboty, které se prohánějí po internetu, není sebemenší problém pracovat s všemožnými formuláři. Mohou vkládat škodlivé kódy, nebo v našem případě jednoduše dělat recenze s automaticky vloženými údaji napříč různými službami na internetu.
Ochrana proti nim je ale v dnešní době opravdu výborná. Jednou z nich jsou takzvané Captcha obrázky, kde například rozeznáváte objekty. Roboti je jen obtížně dokáží definovat, a proto jejich útoky končí nezdarem. Proti sofistikovanějším kódům je ale i tato ochrana nedostatečná. V tom případě je na řadě takový druh ochrany, který uživatel nikdy nevidí, protože probíhá na pozadí aplikací.
Ochránit ale lze i před ručním zadáváním
Otázkou ale zůstává, jak lze ochránit před cíleným přetěžováním recenzí přímo od uživatelů u počítače. Ochrana v tomto případě funguje na zcela odlišné úrovni. Zatím co v případě robotů jde o ochranu aktivní, tak tady se bavíme o pasivních metodách.
Konkrétně jde například o možnost hlídání klíčových duplicit. Jedná se o chytré programy, které dokáží v textu objevit charakteristické rysy pisatele, a tím pádem odhalit i pokus o spam od jedné osoby. Vedle toho lze k ochranným údajům evidovat i IP adresu a přístupová data, díky čemuž lze potencionální záškodníky jednoduše zabanovat.